A LIGO és a Virgo detektorok 35 új hullámjelet azonosított a legutóbbi megfigyelési időszak során. Ezzel összesen 90-re növekedett a három interferometer globális hálózata által megfigyelt gravitációshullám-jelek száma. A legtöbb új jel két összeütköző fekete lyuk örvénylő, spirális mozgásából származik: kozmikus rengések, amelyek megrezgetik a téridő szerkezetét és erőteljes gravitációs hullámokat keltenek.

Read More...

A Virgo, a LIGO és a KAGRA tudományos együttműködések ma jelentették be olyan kettős rendszerek első megfigyelését, amik egy fekete lyukból és egy neutroncsillagból (NSBH) állnak. 2020 januárjában észlelték a két rendszer által kibocsátott gravitációs jeleket, amelyek egy fekete lyuk és egy körülötte keringő neutroncsillag egyetlen kompakt objektummá való összeolvadása során keletkeztek. Ezeknek a rendszereknek a létezését a csillagászok több évtizeddel ezelőtt megjósolták, habár eddig nem figyelték meg kellő bizonyossággal, sem elektromágneses, sem gravitációs jelek segítségével. Az eredmény és ennek asztrofizikai következményei ma jelenik meg a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban.

Read More...

Mialatt a Virgo és a LIGO fejlesztés alatt állnak, a kutatók elemezték a detektorok harmadik megfigyelési időszakának korai, 2019. áprilisától szeptemberig tartó része alatt gyűjtött adatokat. A kutatók gyorsan forgó neutroncsillagokból érkező folyamatosan sugárzott jeleket kerestek. Ez lehetővé teszi, hogy a jövőbeli hullámkeresések számára új és egyértelmű korlátozásokat állapíthassunk meg. Az elmélet szerint a neutroncsillagok forgás közben, a forgástengely körüli tömegeloszlás aszimmetriája miatt, folyamatos gravitációs hullámokat bocsátanak ki.

Read More...

A LIGO, a Virgo és a KAGRA együttműködések bejelentették, hogy elsősorban a COVID-al kapcsolatos kérdések miatt a detektorok negyedik megfigyelési időszaka (O4) 2022 júniusa előtt nem kezdődik el. Elképzelhető, hogy a három tudományos együttműködés további lehetséges módosításokat vezet be a következő hónapokban, attól függően, hogy a világjárvány hogyan befolyásolja az ütemezett detektorfrissítéseket.

Read More...

Ma tették közzé annak a 39 eseménynek az osztályozását és végleges elemzését az ArXiv online archívumban, melyeket a harmadik megfigyelési időszakban (2019 áprilisától októberig tartó) a Virgo és a LIGO észleltek. Ezek többségét feketelyuk-összeolvadások teszik ki, amelyek közül azonban egyes források fizikai jellemzői megkérdőjeleznek néhány széles körben elfogadott asztrofizikai modellt és új magyarázatokat sugallanak.

Read More...

Elõször mértek kvantummechanikai hatásokat az Advanced Virgo és a LIGO gravitációshullám-detektorokban. A kvantummechanika nemcsak azt írja le, hogyan mûködik a világ a legkisebb méretskálán, hanem a makroszkopikus tárgyaknak, mint a Virgo interferométer 42 kg-os tükreinek mozgását is befolyásolja. A gravitációs hullámok észleléséhez a Virgo és a LIGO detektorok a karhosszuk olyan apró változásait mérte, amelyek a protonátmérõ ezredrészének nagyságába esik.

Read More...

A Virgo és a LIGO egy szokatlanul nagy tömegű összeütköző kettős rendszer megfigyelését jelentette be: két, 66 és 85 naptömegű fekete lyuk észlelését, melyek ütközésével egy 142 naptömegű fekete lyuk keletkezett. Mind a kezdeti komponensek, mind az ütközés után kialakult fekete lyuk olyan tömegtartományba esik, amit eddig nem figyeltek meg sem gravitációs, sem elektromágneses észlelések segítségével.

Read More...

A LIGO–Virgo Együtműködés kutatói nemrég egy újabb példátlan felfedezésről számoltak be. Az Advanced LIGO és az Advanced Virgo detektorok harmadik megfigyelési időszakának (O3) adatai alapján a három detektor hálózata 2019. augusztus 14-én, 21:10-kor (UTC) a GW190814 névvel jelölt gravitációshullám-eseményt észlelt. A jel egy rejtélyes pár összeolvadásából származott: egy kettős rendszertől, ami egy a Napunknál 23-szor nehezebb fekete lyukból, valamint egy sokkal könnyebb égitestből áll, amelynek tömege a Nap tömegének körülbelül 2,6-szorosa. Az összeolvadás eredményeként keletkezett fekete lyuk tömege a Nap tömegének 25-szöröse.

Read More...

A harmadik LIGO-Virgo megfigyelési időszak (O3) új betekintést enged a kettős fekete lyuk (BBH) rendszerek késő keringési és összeolvadási szakaszába. Az első GW150914 gravitációshullám-eseményt 2015-ben észlelték és két fekete lyuk összeolvadásából származott. A GW190412 elnevezésű gravitációshullám-jelet az Advanced Virgo és a két Advanced LIGO detektor észlelte, amit egy eltérő tömegű komponensekkel rendelkező, összeütköző BBH rendszer keltett. Az egyik komponens több mint 3-szor nehezebb, mint a másik. Az összeolvadó fekete lyukak tömege a Nap tömegének közel 30, illetve 8-szorosa. Ez a különbség olyan speciális jelváltozást okoz, amit az elmélet ugyan megjósol, de most először sikerült megfigyelni.

Read More...

Giovanni Losurdót, az olasz Nemzeti Nukleáris Fizikai Intézet (INFN) kutatási igazgatóját nevezték ki a Virgo Együttműködés új szóvivőjének. 2009-től 2017-ig az Advanced Virgo projektvezetője volt, annak a fejlesztési programnak a vezetője, ami lehetővé tette, hogy a Virgo detektor csatlakozzon az Egyesült Államokban működő két LIGO detektorhoz az O2-nek nevezett második megfigyelési időszakban.

Read More...

A LIGO Tudományos Együttműködés és a Virgo kollaboráció (LVC) megállapodtak abban, hogy felfüggesztik a 2019 április 1-én indított harmadik megfigyelési időszakot (O3).

Read More...

2019. április 25-én a gravitációshullám-detektorok hálózata, melynek tagjai az európai Advanced Virgo (Olaszország) és az Egyesült Államokbeli két Advanced LIGO detektor, egy GW190425 elnevezésű hullámjelet detektált. Ez a második gravitációshullám-megfigyelés a GW170817 után, ami két neutroncsillag összeütközésének felel meg.

Read More...

Az Advanced Virgo és a két Advanced LIGO detektor 2019. november 1-jén, egy hónapos megállást követően folytatja a tudományos adatok gyűjtését. Ez a harmadik, O3 elnevezésű megfigyelési időszak újraindítását jelenti, ami 2019. április 1-jén kezdődött. A globális gravitációshullám-obszervatórium mindhárom interferométere 2019. október 1-étől szüneteltette az O3-at a detektorok működésének fejlesztése érdekében.

Read More...

A világ három fő gravitációshullám-detektora – a LIGO az Egyesült Államokban, a Virgo Olaszországban és a KAGRA Japánban – ma, 2019. október 4-én tudományos együttműködési megállapodást (MoA) írt alá. A megállapodás a gravitációs hullámok közös megfigyelését és a mérési adatok megosztását tartalmazza, valamint rendelkezik az új partnerek befogadásáról is az együttműködés jövőbeli bővítése érdekében.

Read More...

O3: Ami eddig történt

Az Advanced Virgo és a két Advanced LIGO detektor 2019. április 1-je, a harmadik megfigyelési időszak (O3) kezdete óta folyamatosan végzik tudományos méréseiket. Ez a három detektor együtt alkotja a ma létező legérzékenyebb globális gravitációshullám-obszervatóriumot.

Read More...

Az új LIGO–Virgo gravitációshullám-megfigyelések első hónapja fontos megfigyelésekkel és az értelmezésükre fordított sok munkával jutalmazta a kutatókat. Az O3 megfigyelési időszak április 1-én kezdődött és egy évig tart a tervek szerint.

Read More...

A Virgo és LIGO detektorok készek egy új egyéves megfigyelési időszak, az O3 megkezdésére.

Read More...

A mai napon, 2019. március 4-én, megkezdődik az Advanced LIGO és Advanced Virgo detektorok 14-dik beüzemelési időszaka. Az ER14 legalább négy hétig tart: ez az utolsó ellenőrzés a harmadik LIGO-Virgo megfigyelési időszak (O3) előtt.

Read More...

Elérhetőek az O2 mérési adatai

A LIGO és a Virgo nyilvánosságra hozta az O2 megfigyelési időszak mérési adatait. Az adatok a Gravitational Wave Open Science Center keresztül érhetők el. Az O2 megfigyelési időszak 2016. november 30-án kezdődött és 2017. augusztus 25-én fejeződött be. Ez az Advanced LIGO második, és az Advanced Virgo első megfigyelési időszaka, mely utóbbi detektor 2017. augusztus 1-jén csatlakozott az O2 mérésekhez. A kiadott adatbázis a LIGO obszervatóriumok 150 napnyi adatát, valamint a Virgo detektor 20 napos mérési adatait tartalmazza, így a mai napig ez a fejlesztett gravitációshullám-detektorok legnagyobb adatkészlete.

Read More...

A Virgo detektor kutatói készülnek a következő, harmadik LIGO–Virgo tudományos mérési időszakra (O3).

Read More...

A mai napon, 2018. december 14-én, elindult a detektorok négy napig tartó 13-dik beüzemelési időszaka, az úgynevezett ER13. Az ER13 alatt a fejlesztett Virgo és LIGO detektorok közösen végeznek méréseket egy globális hálózatot alkotva.

Read More...

Szombaton, 2018. december 1-én, a Maryland-i College Parkban zajló Gravitational Wave Physics and Astronomy Workshop résztvevői új eredményeket mutattak be összeütköző nagy tömegű csillagokra, mint pl. fekete lyukakra és neutroncsillagokra vonatkozóan a LIGO és VIRGO detektorok adatainak kiértékelésével.

Read More...

A Virgo és LIGO detektorok 2017. augusztus 25-én, a terveknek megfelelően befejezték az O2 második megfigyelési időszak alatti adatgyűjtésüket. Ez egy új, feladatokkal teli időszak kezdetét jelentette mindkét kollaboráció számára a következő 1 évre.

Read More...

Az első olyan kozmikus esemény felfedezése, amit gravitációs és elektromágneses hullámok segítségével is megfigyeltek.

Read More...