A LIGO és a VIRGO egy újabb közös lépést tesz a következő megfigyelési időszak felé

A mai napon, 2018. december 14-én, elindult a detektorok négy napig tartó 13-dik beüzemelési időszaka, az úgynevezett ER13. Az ER13 alatt a fejlesztett Virgo és LIGO detektorok közösen végeznek méréseket egy globális hálózatot alkotva.

Ennek az időszaknak a célja, hogy ellenőrizzék az eddigi fejlesztéseket, és összegyűjtsék a detektorok további hangolására, az online adatkiértékelő eljárásokra, valamint a nyilvános riasztásokra (Open Public Alerts) vonatkozó jellemzőket. A nyilvános riasztások célja a fizikus és csillagász közösség értesítése potenciális gravitációshullám-események megfigyelése esetén.

A LIGO-Virgo harmadik megfigyelési időszakának (O3) frissített ütemterve itt található. Ezt egy következő beüzemelési időszak, az ER14 előzi majd meg néhány hónap múlva. Az O3 célja, hogy további asztrofizikai megfigyeléseket végezhessünk.

2017. augusztusa óta, a sikeres második megfigyelési időszak (O2) befejeződése után, a Virgo és a LIGO kutatói a detektorok és a kapcsolódó algoritmusok fejlesztésén dolgoznak az észlelési képességek javítása érdekében. A Virgo detektor fejlesztésének részletei itt találhatók.

Az O2 megfigyelési időszak nagyon sikeres volt. Meghozta a három detektor globális hálózatának első közös észleléseit, mint például a GW170814, a GW170817 (az első hullámjel, amit neutroncsillagok összeütközés keltett) és a GW170818 (egy további, nemrég bejelentett háromdetektoros fekete lyuk ütközés) események megfigyelését. Ez az időszak a gravitációs hullámokkal végzett többcsatornás csillagászat megszületését is jelentette. A LIGO és Virgo együttműködések összesen 10 csillag tömegű fekete lyuk és két neutroncsillag összeütközéséből származó gravitációs hullámot figyeltek meg: a két együttműködés nemrég adta ki a gravitációs hullámok első katalógusát (GWTC-1).

"Az ER13 az első közös Virgo-LIGO mérföldkő az O3 felé" - mondja Alessio Rocchi az Olasz Nemzeti Nukleáris Fizikai Intézet (INFN) munkatársa, aki a Virgo detektor üzembe helyezésének munkálatait koordinálja. "Ez egy jelentős lépés a nyilvános riasztások időszaka felé, és az első alkalom, amikor az EGO obszervatórium minden berendezését alaposan átvizsgáljuk. Az elmúlt évben beépített eszközöknek és az üzembe helyezési erőfeszítéseknek köszönhetően a Virgo érzékenysége körülbelül 60% -al nőtt az O2-hoz képest. Ennek köszönhetően talán meglepetésekre is számíthatunk."

news_er13

Image: A kép a Virgo detektor feletti naplementét, valamint a Virgo irányítótermének egy tipikus napját mutatja az Európai Gravitációs Obszervatóriumban (EGO), Pisa közelében. Ez az a szoba, ahol a kutatók a munkájukat végzik. A detektor üzembe helyezését felügyelik, rendszeresen találkoznak, hogy megvitassák az aktuális kérdéseket, a detektorral kapcsolatos legfrissebb információkat.

Next Post Previous Post